KOMPLE EV TADİLATI İZMİR: Laminat Parke Özelliği TADİLAT ve DEKORASYON BİZİM İŞİMİZ...0532 344 1 223

Laminat Parke Özelliği

PARKELER HAKKINDA
Parkeler üzerlerindeki malzemeye bağlı olarak masif, lamine ve laminat olmak üzere üç bölüme ayrılır. Masif parke ahşap malzemenin bir bütün halde kesilip fırınlanması ve işlenerek parke haline getirilmesiyle elde edilir. Lamine parke ise iki veya üç tabaka halinde üst masif katmanın diğer ağaç tabakalarıyla bir araya getirilip preslenmesi suretiyle üretilmektedir.

Lamine parkelerin orta ve alt tabakalarında dolgu görevi gören iğne yapraklı ağaç türleri veya kontrplak kullanılır. Üzerinde koruyucu bir film tabakası bulunan dekor kağıdı ve taşıyıcı lif levhanın preslenmesiyle ortaya çıkan yer döşemelerine de laminat adı verilmektedir.

Gerek estetik yönü gerekse teknik üstünlükleri nedeniyle her dönemde tercih edilen parkenin kendi tekniğine uygun olarak üretilmesi, bakımının kolay olması, yenilenebilir ve doğada bol bulunan bir malzeme ile tasarlanması, ekonomik yönü ve çevreye zararlı olmaması gibi faktörler parke seçiminde göz önünde bulundurulmalıdır.

MASİF PARKE
Tamamı ağaçtan üretilen masif ahşabın yer döşemesi olarak kullanımı tarihin en eski alışkanlıklarından biri olarak karşımıza çıkar. Ağacın dokusunu ve doğallığını yaşam alanlarına taşıyışı ile her dönem revaçta olan masif parke, yoğun kullanım olmayan alanlarda çoğunlukla dekoratif amaçlı olarak tercih edilir ve bakımı sistre cila uygulanarak sağlanır.

Masif parke sağlıklıdır. Doğal görünümü ve kalitesi ile uzun süreli kullanım sağlar. Alerji gibi problemlere neden olmaz. Bakımı ve temizliği kolaydır. Çocuklar için en güvenli zemin döşemesidir. Mutfakta ve banyoda kullanılan uygun malzemeler arasında da yavaş yavaş yerini almaktadır. 

LAMİNE PARKE
Ülkemizde yeni tanınmaya başlayan lamine parke masif parkenin bir benzeri olarak ağacın laminasyon yapılmış halidir. Çapraz olarak dizilerek fırınlanmış lamine parke yüksek dayanıklılığa sahip olan estetik ve dekoratif açıdan mükemmel bir malzemedir. Günümüzde masif ahşap parkeye alternatif olarak geliştirilen lamine parke ahşap malzemeyle karşılaştırıldığında daha dirençli bir malzemedir. Lamine edilmemiş doğal ahşap ne kadar kurutulursa kurutulsun canlı ve doğal oluşu nedeniyle kullanıldığı ortamın şartlarına bağlı olarak çalışmış olur.

Lamine edilmemiş masif ahşabı döşeme olarak korumak oldukça zordur. Bu yüzden döşeme olarak kullanılacak olan ahşap öncelikle lamine edilmelidir. PVC esaslı ve su bazlı bir tutkal kullanılarak basınç altında sıcak preslerde yapıştırılarak elde edilir ki bu işleme laminasyon denir. Lamine edilmiş ahşap parke yer döşemesi dönmez ve döşendiği ilk günkü konumunu ve görünümünü muhafaza eder. Ahşap yer döşemesini dış etkenlerden korumak ve daha güzel bir görünüm sağlamak için cilalamak gerekir. 

LAMİNAT PARKE
Laminat yer döşemesi temizlenme kolaylığı, montaj pratikliği ve ahşap efektinin kazandırdığı estetik görünümü ile yer döşemeleri içerisinde sıklıkla tercih edilen bir zemin döşeme sistemidir. Yatak odası, salon ve kullanımı yoğun olan mekanlarda kullanıma uygundur. Özellikle yerden ısıtmalı hacimlerde ve diğer tüm döşemelerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Kayın, akçaağaç ve dişbudak gibi açık tonların oldukça revaçta olduğu laminat parkeler de kiraz ve maun gibi daha kırmızı tonlar da tercih edilmektedir.

GÜZFİT - Kendin Tasarla
GÜZFİT - Kendin Tasarla

0 yorum:

Tadilat ve Dekorasyonlarınız için Teklif Alın...

 
Sitemap: http://tadilatservisiseferihisar.blogspot.com/feeds/posts/default?orderby=updated